TrendidTurg
PILVETEENUSTE EKSPERT: TURUL ON UUTE TEGIJATE JAOKS RUUMI, AGA LIIDREID KUSKILE EI TõUGATA

On täiesti loogiline, et pilveteenuste pakkujate turuosad praegu selliselt jagunevad. Amazoni suur edumaa teiste ees tuleb selgelt sellest, et nad on pilveteenuse kui uue äri loojad – kui Amazon esimesena pilve kontseptsiooniga välja tuli, ei võtnud teised praegused teenusepakkujad seda valdkonda veel tõsiselt.

Tänu sellele õnnestus Amazonil 6-7 aastat rahulikult uut turgu kujundada ja selle hõivamisse panustada. Praeguseks on selge, et Amazon ei ole jäänud loorberitele puhkama, vaid kinnistanud oma innovaatori- ja liidripositsiooni katsetades ja andes välja regulaarselt uusi teenuseid, täiendes tohutu kiirusega olemasolevaid ning luues enda ümber väga tugevat partnerite võrgustikku.

Kui aga vaadata pilveteenuse pakkujate teist poolt, siis siin on olukord juba põnevam. Kõigepealt Microsoft, kes on teinud väga tubli ja tugevat kasvu. Samas ei ole see ka väga suur üllatus, kui arvestada, et Microsoftil on meeletult suur kliendibaas, keda nüüd meelitatakse ja migreeritakse oma pilvteenustele üle tulema. Omamata konkreetseid numbreid julgen eeldada, et suur osa sellest kasvust tuleb Microsofti Office 365 teenuse pealt.

Alibaba võidukäik

Kasvanud on ka Google ja Alibaba. Neist kahest on kõige suurem üllatus muidugi hiinlaste Alibaba, mis mahub nüüd juba maailma viie suurima pilveteenuse pakkuja sekka. Pika ajalooga Alibaba hakkas pilveärisse panustama küll alles 2015. aastal, kuid käesoleva aasta alguses raporteerisid nad juba 104-protsendilist aastast kasvu. Kuigi kiire kasv on tänu suurele Hiina koduturule ootuspärane, on ikkagi üllatav, et nad on nii kiiresti Google’ile järgi jõudnud.

Arvestades, et suur osa kõikide pilveteenuste kasvust ei ole tulnud üksteise turuosa haaramisest, vaid pilveturu üldisest kasvust, siis võib suurematele pilvteenusepakkujatele ennustada jätkuvat kasvamist. Ka Gartner hindab kogu maailma pilveturu selle aasta kasvuks pisut enam kui 21% (kogumaht 186,4 miljardit USD), kusjuures IaaS segmendile ennustatakse lausa 36% kasvu (kogumaht 41 miljardit).

Amazon jätkab liidrina

Prognoosin, et AWS jääb tänu oma agressiivsele kasvustrateegiale ja teenuste arendamisele endiselt liidripositsioonile. Ka Microsofti pilveteenused jätkavad kindlasti kasvamist, sest neil on endiselt suur hulk kliente, kes ei ole veel pilve migreeritud. Samas saab olema huvitav näha, kui tugevalt hakkab Microsoft panustama uute klientide meelitamisse – eeltööd on nad selleks juba mõnda aega teinud, lisades levinumate mitte nende loodud tehnoloogiate tuge aja jooksul oma pilve.

Google teeb väga suuri investeeringuid taristusse, mis viitab selgelt, et nad kavatsevad turu haaramiseks anda korraliku lahingu.

Samuti kasvab kindlasti veel ka Alibaba, kuid nende puhul tuleb arvestada, et tegu on Hiina ettevõttega, mis tähendab ülejäänud maailma teravat tähelepanu turvalisuse ja privaatsuse küsimustele. See aspekt võib saada ka takistuseks nende globaalsele laienemisele.

Kõige keerulisem on aga prognoosida IBMi tulevikuperspektiivi – see ettevõte pakub peamiselt nišiteenust ning erinevalt suurest nelikust ei tegele nad nii tugevalt oma teenuse ja partnervõrgustiku arendamisega.

Praegu on pilveteenuste turg veel suhteliselt noor ning kasvab seetõttu päris tempokalt. See tähendab, et potentsiaalselt on turul ruumi uutele pilveteenuse pakkujatele (näiteks Oracle) ning tekkima hakkab erinevaid nišiteenuse pakkujaid – olgu need siis regiooni- või teenusepõhised, hübriidpilveteenused. See aga ei tähenda, et TOP 5 lähiajal drastiliselt muutumas oleks.